متن کامل مطلب
ایمنی منزل

ایمنی سفر؛ ایمنی قبل از سفر (بخش دوم)

دسته :گردش و سفر

ایمنی سفر؛ ایمنی قبل از سفر (بخش دوم)


همانطور که هر ساله شاهد هستیم، در کشور عزیزمان حجم سفرها در ایام نوروز به اوج خود می‌رسد. در این میان مسئله‌ای که بسیار اهمیت دارد، ایمنی سفر است. گاهی اوقات بی‌توجهی برخی موارد ساده و به ظاهر کم‌اهمیت، می‌تواند خطرآفرین باشد، به همین دلیل ما قصد داریم، در ادامه این مطلب نکاتی بسیار حائز اهمیت و در عین حال ساده را برای قبل از ترک منزل ارائه کند. با ما همراه باشید.

مهم‌ترین و ساده‌ترین نکته ایمنی سفر، این است که به هیچ عنوان، قبل از سفر نباید عجله داشته باشید و تمام توصیه‌ها و نکات ایمنی را که در ادامه برای قسمت‌های مختلف منزل خواهید دید، بادقت به کار ببندید.

ایمنی آشپزخانه

 

آشپزخانه

 

آشپزخانه در منازل مسکونی و همچنین آبدارخانه‌ها در ادارات، پتانسیل زیادی برای حادثه‌آفرینی دارند. برای حفظ ایمنی آشپزخانه قبل از ترک منزل، لازم است کلیه لوازم برقی و گازسوز را چک کنید و حتما لوازم غیرضروری را خاموش کنید. اگر نیاز به روشن بودن هیچ وسیله برقی و گازسوزی ندارید، حتما کنتور برق را قطع کرده و شیر اصلی گاز را نیز از درون واحد ببندید. البته توجه داشته باشید که برای حفظ ایمنی سفر نباید تنها به بستن شیر وسیله گازسوز اکتفا کرد، زیرا در مواردی دیده شده است که به دلیل پوسیدگی اتصالات و همچنین نبستن شیر اصلی گاز، گاز به بیرون راه پیدا کرده و حادثه‌ساز شده است. بنابراین حتما باید شیر اصلی گاز نیز بسته شود.

اگر می‌خواهید یخچال در طول سفرتان روشن باقی بماند، باید تنها فیوز آشپزخانه را روشن نگه داشته و باقی فیوزها را قطع کنید. مواد قابل اشتعالی نظیر کاغذ باطله، روزنامه یا مقوا را به هیچ عنوان در اطراف یا پشت یخچال و همچنین در نزدیکی سیم‌های برق قرار ندهید. در قدم آخر هم سعی کنید تمام مواد قابل فساد را از یخچال پاک‌سازی کنید.

ایمنی بالکن

 

بالکن

 

اگر می‌خواهید ایمنی سفر خود را تضمین کنید، باید خیالتان از بابت همه چیز راحت باشد. بالکن‌ها هم از مواردی هستند که می‌توانند خطرآفرین باشند و چک کردن آن‌ها قبل از سفر ضروری است. پاک‌سازی بالکن‌ها را فراموش نکنید. هر نوع ماده قابل استعال نظیر کاغذ، روزنامه، البسه و… را به درون ساختمان یا انباری منتقل کنید. همچنین سعی کنید تمام اشیای سنگین مانند گلدان‌ها و مجسمه‌ها را از لبه بیرونی بالکن به پائین یا داخل ساختمان منتقل کنید، زیرا احتمال سقوط این اجسام هنگام وزش باد یا طوفان وجود دارد.

حفظ ایمنی سفر با رعایت نکات ضروری قبل از ترک منزل

 

ترک منزل

 

  • اگر در منزل‌تان از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید، لازم است تا قبل از سفر آن‌ها را ازمنزل خارج کرده و دوستان و آشنایان‌تان بسپارید.
  • قبل از ترک منزل، شیر فلکه اصلی آب سرد و گرم را ببندید. اگر شیری دچار نشتی شده است، قبل از سفر حتما آن را تعویض کنید.
  • افراد کهنسال، کودکان و افراد ناتوان را به هیچ عنوان تنها نگذارید و حتما آن‌ها را به دوستان یا اقوام خود بسپارید.
  • اگر تصمیم ندارید برای سفرتان از خودروی شخصی اسفاده کنید، آن را در پارکینگ یا حیاط منزل پارک کرده و حتما از بسته بودن در و پنجره‌های آن اطمینان حاصل کنید. برای حفظ ایمنی بیشتر، توصیه می‌شود که برق باتری اتوموبیل را نیز قطع کنید.
  • برای حفظ ایمنی سفر و آرامش خاطر در طول سفر، لازم تا قبل از ترک مبدأ بخش‌های مختلف منزل را کنترل کرده و از بسته بودن تمام در و پنجره‌ها اطمینان حاصل کنید.
  • کلیه راه‌های ورودی منزل یا محل کار را کنترل کنید. این بررسی شامل بسته بودن کامل در بعد از هر ورود و خروج، شل نبودن لولا و سالم بودن قفل‌ها است.
  • اگر به تازگی به منزل جدیدتان نقل مکان کرده‌اید، حتما قبل از سفر کلیه قفل‌های اصلی ساختمان را تعویض کنید.
  • اگر برای مدت زمانی طولانی به سفر می‌روید، حتما به نزدیکانتان اطلاع دهید تا مراقب منزل باشند و هرچند وقت یک بار منزل را وارسی کنند. همچنین اموال با ارزش خود را به بانک‌ها یا صندوق امانات بسپارید.
  • از قرار دادن کلید در مکان‌هایی مانند جاکفشی یا جاهایی که در دسترس همه است، خودداری کنید.
  • هنگام خروج از منزل، سعی کنید هیچگونه جلب توجهی نداشته باشید و بدون کمترین نمایش چمدان‌ها را در پارکینگ به درون ماشین منتقل کنید.

با رعایت این نکات ایمنی ساده و در عین حال ضروری می‌توانید از بابت مبدأ آسوده‌خاطر باشید و ایمنی سفرتان را تضمین کنید. هنرکده ملیکا سفری بی‌خطر و پر از آرامش برای شما آرزومند است😍

 

منبع:مجله روزچین


به اشتراک بگذارید : توسط : ملیکا  |  

ارسال ایمیل برای خبرنامه