متن کامل مطلب
چربی‌سوزی

تناسب اندام؛ اصول جلوگیری از اضافه‌وزن در نوروز (۲)

دسته :سلامتی و تناسب اندام

تناسب اندام؛ اصول جلوگیری از اضافه‌وزن در نوروز (۲)


این روزها با نزدیک‌شدن به ایام نوروز، چربی‌سوزی و کاهش وزن، جزو دغدغه‌های اصلی همه و به‌خصوص بانوان شده است. اگر کمی به محیط اطراف خود دقت کنید، متوجه می‌شوید که در اطرافتان بازار بحث‌های چربی‌سوزی و تناسب اندام، داغ داغ است و اکثر مردم به‌دنبال راهی برای به‌دست‌آورن تناسب اندام یا حفظ آن هستند. اما گذشته از مسئلۀ لاغری قبل از عید نوروز، جلوگیری از اضافه‌وزن در ایام نوروز هم مسئله‌ای حائز اهمیت است. در بخش قبلی پروندۀ تناسب اندام به راه‌کارهایی ویژه برای جلوگیری از اضافه وزن در نوروز اشاره کردیم. در این بخش قصد داریم به ارائۀ راه‌کارهای کلی‌تری بپردازیم که با رعایت آن‌ها نه‌تنها در ایام نوروز بلکه در بقیۀ مواقع هم می‌توانید به تناسب اندام خود کمک کنید. در ادامه با هنرکده ملیکا همراه شوید و در این مورد بیشتر بدانید.

اصول چربی‌سوزی و جلوگیری از اضافه‌وزن

 

اضافه وزن

 

چربی‌سوزی در بین افراد مختلف با روش‌های نادرستی باب شده است. متأسفانه این روش‌های اشتباه و غیر‌اصولی، آسیب‌های زیادی نیز به بار آورده است. برای رسیدن به هر هدفی در بدنسازی و جلوگیری از اضافه وزن شما باید سه عنصر اصلی تمرین اصولی، تغذیه مناسب و استراحت کافی را مدنظر داشته باشید.

فرایند چربی‌‌سوزی برای افراد مختلف می‌تواند فرآیندی پیچیده باشد. اکثر افرادی‌ که خواهان تناسب اندام هستند، معمولاً در دام جزئیات مربوط به رژیم‌ها و تمرینات می‌افتند و اصل قضیه را نادیده می‌گیرند. وقتی‌ که آن‌ها کم‌کم از اصول علمی اثبات شده فاصله می‌گیرند، تلاش‌های‌شان روز‌به‌روز در جهت رسیدن به کاهش وزن کم‌رنگ‌تر شده و در نهایت از رسیدن به هدف خود نا‌امید می‌شوند. اما راه‌حل چیست؟ در ادامه با سه اصل واجب هر برنامه تناسب اندام آشنا خواهید شد:

اصل اول؛ چربی‌سوزی آهسته

 

چربی سوزی آهسته

 

این قانون یکی‌ از دشوار‌ترین قوانینی است که اکثر افراد آن را رعایت نمی‌کنند. به‌هر‌حال هر فردی به طور غریزی انتظار گرفتن نتایج زودهنگام را دارد. داشتن این طرز فکر که من باید تا عید نوروز مثلاً ۱۰ کیلوگرم از وزن خود کم کنم، یا اینکه من باید برای چربی‌‌سوزی در روز حتماً سه ساعت تمرین داشته باشم، در درازمدت باعث شکست شما خواهد شد.

البته بدیهی است که در ابتدا با کاهش قابل‌توجه میزان کالری دریافتی خود، می‌توانید سریع وزن کم کنید. اما این نوع کاهش وزن، برای شما دارای عوارضی نیز هست. مخصوصاً هنگامی‌ که این کاهش وزن سریع، از طریق کاهش قابل‌توجه کالری دریافتی باشد. در این حالت شما به همراه چربی‌ها، عضلات گران‌بهای‌تان را نیز که برای ساخت آن‌ها زحمات زیادی کشیده‌اید، به یغما خواهید داد.

کاهش شدید کالری دریافتی همچنین باعث می‌شود که سرعت متابولیسم شما به‌شدت پایین بیاید. معمولاً بازگرداندن سرعت متابولیسم به حالت سابق، کاری دشوار است. کاهش حجم ماهیچه‌ها و کاهش سرعت متابولیسم دو موردی هستند که به‌هیچ‌وجه نباید هنگام چربی‌‌سوزی شما روی دهند. بنابراین اگر به‌دنبال جلوگیری از اضافه‌وزن و چربی‌سوزی اصولی هستید، کاهش وزن سریع را فراموش کنید.

اصل دوم؛ پروتئین دریافتی را کاهش ندهید

 

مواد غذایی حاوی پروتئین

 

آیا هنگام تلاش برای چربی‌‌سوزی، کم‌کردن میزان کالری دریافتی ضروری است؟ بله، اما تنها ماده‌ای که میزان دریافت آن نباید کاهش پیدا کند، پروتئین است. در حقیقت هنگامی که فردی می‌خواهد چربی‌‌سوزی داشته باشد، باید میزان پروتئین موجود در برنامۀ غذایی‌اش را افزایش دهد. تحقیقات نشان داده است که افزایش دریافت میزان پروتئین در برنامۀ غذایی، می‌تواند هم در افراد ورزشکار و هم در افرادی که دارای اضافه‌وزن هستند، حجم بیشتری از ماهیچه‌ها را حفظ کند.

اصل سوم؛ انجام تمرینات پیوسته

 

تمرینات پیوسته

 

آخرین قانون جلوگیری از اضافه‌وزن و چربی‌سوزی اصولی، انجام تمرینات پیوسته با وزنه است. اگر انجام این تمرینات از قبل در برنامه روزمره شما بوده است، پس این قانون می‌تواند آسان‌ترین قانون بین سه مورد ذکر‌شده باشد. هنگامی که شما برای چربی‌سوزی وارد یک برنامۀ رژیم غذایی کم‌کالری می‌شوید، بدن برای حفظ ثبات خود روی به کاهش حجم ماهیچه‌ها، کاهش سرعت متابولیسم و کاهش قدرت کلی‌‌اش می‌آورد.

انجام‌دادن تمرینات صحیح با وزنه، می‌تواند از بروز این علائم منفی‌ که حاصل از رژیم غیراصولی است، جلوگیری کند. در خصوص انجام تمرینات ورزشی، توجه به این نکته بسیار مهم است که برنامۀ تمرینی شما کاملاً متناسب با وضعیت شما باشد. خیلی اوقات افراد برای چربی‌‌سوزی، حرکات را با تکرار‌های بسیار زیاد و وزنه‌های بسیار سبک انجام می‌دهند اما این کار واقعاً اشتباه است. بهتر است برای انجام تمرینات ورزشی از یک کارشناس ورزشی کمک بگیرید. نیازی هم نیست که حتماً به باشگاه‌های ورزشی مراجعه کنید، تمرینات را می‌توانید در منزل هم انجام دهید. به‌خصوص ایام نوروز زمان بسیار مناسبی برای این کار است. حتی می‌توانید به بیرون از خانه بروید و تمرینات‌ خود را در هوای بهاری ادامه دهید. چنانچه قصد ندارید وزن خود را پایین بیاورید، با انجام تمرینات ورزشی در ایام نوروز می‌توانید از اضافه‌وزن احتمالی که در این ایام برای خیلی از افراد ایجاد می‌شود، جلوگیری کنید.

اگر هر کدام از قوانین ذکر‌شده در بالا را انجام دهید، بدون اینکه حجم ماهیچه‌های خود را از دست دهید، می‌توانید به جلوگیری از اضافه‌وزن و چربی‌سوزی‌تان کمک کنید.😉

 

منبع:مجله روزچین


به اشتراک بگذارید : توسط : ملیکا  |  

ارسال ایمیل برای خبرنامه