متن کامل مطلب
وسایل

خانه‌چین؛ ده وسیله‌ای که نیاز به تعویض دارند

دسته :سبک زندگی

خانه‌چین؛ ده وسیله‌ای که نیاز به تعویض دارند


وسایلی که نیاز به تعویض دارند کم نیستند و باید به‌طور منظم جایگزین شوند. در مورد خیلی از آنها این قضیه کاملاً واضح است. به‌طور‌مثال شما می‌دانید که وقتی که یک دسته گل‌ شروع به پژمردن می‌کند باید آن را عوض کنید. همچنین احتمالاً می‌دانید که باید حولۀ آشپزخانه‌تان را زمانی که متوجه لکه‌های دائم می‌شوید عوض کنید. اما همۀ چیزهایی که در خانه نیاز به جایگزینی دارند، شبیه حوله و گل نیستند.

در حقیقت وسایل زیادی وجود دارند که بدون وجود نشانه‌ی مشخصی نیاز به تعویض منظم دارند. تنها راه شناخت چیزهایی که نیاز به تعویض دارند، این است که آن‌ها اغلب نیاز به جایگزینی دارند! اما نگران نباشید،ما همۀ این موارد را به شما خواهیم گفت. در این مقاله فهرستی از ده وسیله‌ای را به شما معرفی می‌کنیم که تا‌به‌حال به فکر تعویض آن نبوده‌اید. من به شما خواهم گفت که بهترین ایده برای جایگزینی این موارد چیست و اینکه چگونه باید این کار را انجام دهید.

وسایلی که نیاز به تعویض دارند

در ادامه به معرفی وسایلی که نیاز به تعویض دارند می‌پردازیم.

اسفنج‌ها

 

اسفنج

 

شما باید اسفنج (اسکاچ) را بین دو تا هشت هفته نسبت به اینکه چه قدر از آن استفاده می‌کنید، عوض کنید. (اگر ظرف‌ها را با دست می‌شویید، شما باید نسبت به زمانی که از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، زودتر به تعویض آن اقدام کنید). هفته‌ای یک‌بار اسفنج‌تان را بجوشانید یا در مایکروویو قرار دهید یا اینکه آن را در فواصل ظرف شستن تمیز نگه دارید. همچنین می‌توانید آن را در قفسۀ بالای ماشین ظرفشویی قرار دهید.

ادویه‌

 

ادویه

 

گیاهان دارویی که از برگ گیاهان تهیه می‌شوند، سالی یک‌بار باید تعویض شوند. انواع ادویه‌ مجزا که با سایر ادویه‌ هنوز مخلوط نشده‌اند، باید هر دو سال تعویض شوند و سایر ادویه‌ها هر چهار سال یکبار باید عوض شوند.

لوازم آرایش

 

لوازم آرایش

 

شما باید وسایل آرایشی چشمتان را مانند ریمل و خط چشم بعد از گذشت سه ماه دور بریزید تا به جلوگیری از عفونت چشمتان کمک کنید. بعد از گذشت دو سال لوازم آرایش پودری مانند پنکک، سایه چشم، رژگونه و… را دور بریزید. کرم‌های مایع را هم بعد از یک سال دور بریزید. برس‌های لوازم آرایش نیازی به تعویض ندارند اما باید به‌طور مرتب تمیز شوند.

مسواک

 

مسواک

 

مسواک (سر مسواک برقی) را هر سه ماه یک‌بار تعویض کنید. مسواک شما در طول زمان باکتری‌ها را در خود جای داده است که به مرور باعث از‌بین‌رفتن برس مسواک می‌شوند. تعویض مرتب مسواک باعث می‌شود که دندان‌ها و لثه‌های شما تمیز و سالم بمانند.

فیلتر آب

 

فیلتر آب

 

اگر پارچِ آب فیلتردار یا در یخچال فیلتر آب دارید، به‌طور منظم باید آن را عوض کنید. معمولاً در دفترچه راهنمای محصول که همراه با یخچال شما ارائه می‌شود، نشان می‌دهد که چگونه فیلتر را باید تعویض کنید.

ویتامین‌ها و داروها

 

داروها

 

معمولاً تاریخ انقضای ویتامین‌ها، مکمل‌ها و دیگر داروهای بدون نسخه روی بسته درج شده است. اگر هر چند وقت یک‌بار ویتامین یا داروهای ضددرد را مصرف می‌کنید، بهتر است بررسی کنید که آیا آن‌ها منقضی شده‌اند یا نه.

کپسول آتش‌نشانی

 

کپسول آتش نشانی

 

قبل از هر چیزی باید یک کپسول آتش‌نشانی در خانه داشته باشید. شما نمی‌دانید که چه زمانی به آن نیاز پیدا می‌کنید. بنابراین برای اطمینان ماهی یک‌بار با فشارسنج آن را کنترل کنید. عقربۀ فشارسنج باید در منطقۀ سبز باشد. اگر عقربه در منطقۀ سبز قرار نگرفت، محتویات درون کپسول نیاز به شارژ مجدد یا تعویض دارند.

ظرف نگهدارنده لنز

 

ظرف لنز

 

شما می‌دانید که باید لنزهایتان را تمیز نگه دارید اما در مورد ظرف نگه‌دارندۀ آن چه فکری می‌کنید؟ شما باید ظرف نگهدارندۀ لنزهایتان را هر سه ماه یک بار عوض کنید تا از خطر ابتلا به عفونت چشمی جلوگیری کنید.

برس توالت

 

برس توالت

 

اگر برس توالت کثیف و سیاه به‌نظر می‌رسد، احتمالاً وقت تعویض آن است. آن‌ها خیلی گران نیستند و عوض‌کردن آن از تاسف‌خوردن بهتر است.

بالش

 

بالش

 

شما باید بالش‌تان را هر دو سال یک‌بار تعویض کنید (این در مورد بالشی است که هر شب روی آن می‌خوابید و در مورد بالش‌های تزئینی صادق نیست.)

بالش‌ها می‌توانند باکتری‌ها، سلول‌های مردۀ پوست، گرد‌و‌غبار و دیگر چیزهای ناخوشایند را به خود جذب کنند. اگر بالشتان را به‌طور منظم بشویید، می‌توانید دیرتر آن را تعویض کنید؛ البته تا زمانی که احساس خستگی نکنید.

 

منبع:مجله روزچین


به اشتراک بگذارید : توسط : ملیکا  |  

مطالب اتفاقی

ارسال ایمیل برای خبرنامه