متن کامل مطلب
bipolar-symptoms-men-women

زن چیست؟

دسته :سلامتی و تناسب اندام

“پشت هر مرد موفق یک زن وجود دارد”.این سخن برگرفته از عملکرد کل جهان است.


براساس مطالعه ملیکا، تفاوت جنسیتی و تبعیض زیاد به نام جنسیت بین زن و مرد وجود دارد. با این وجود این تفاوت در طبیعت از زمان بسیار قدیم وجود دارد.

تفاوت جنسیتی و تبعیض زیاد به نام جنسیت به عنوان مرد یا زن بودن همیشه وجود دارد. این تفاوت هم حاصل طبیعت بین زن و مرد هست که از قدیم وجود داشته و دارد.

یک زن همیشه ویژگی های مختلفی را که او را از مرد متمایز میکند مثلا عوامل فیزیکی و ذهنی را ترسیم میکند.

زنانگی دوره ای است در زندگی زنان پس از گذر از دوران کودکی و نوجوانی، عموما در اطراف ۱۸ سالگی. زنان دارای سه عامل مهم فیزیولوژیکی هستند که کاملا در مردان وجود ندارد – قاعدگی، بارداری و شیردهی. هر کدام از این مکانیسم ها بر رفتار رفتاری تاثیر می گذارد الگوهای یک زن تا حد زیادی.

زنانگی دوره است در زندگی زنان که پس از کذر از دوران کودکی و نوجوانی یعنی عموما در اطراف ۱۸ سالگی شروع میشود،که این زنانگی سه عامل مهم فیزیولوژیکی هستند و باعث فرق بین زن و مرد می شود.

  • قاعدگی
  • بارداری
  • شیردهی

هر کدام از این مکانیسم ها بر رفتار رفتاری زن ها تاثیر می گذارد و نشان دهنده حد زیادی از الگوهای زن هستند. زن بیشتر وابسته به احساس است و ذهن عاطفی نسب به مردان دارد. اما مردان به نظر میرسد مستقل هستند و چیزهای بیشتری را به خود اختصاص میدهند. همین عاطفی بودن زن باعث شده که سریعتر به سمت افسردگی برود و این یک نکته منفی در مورد زنان است. البته می توان مهارت های ارتباطی و هوش هیجانی رو نام برد که در زنان بیشتر از مردان است و  آنها تمایل به گروه بندی بیشتری دارند.
زنان میتوانند، به شدت تحت تاثیر نوسانات هورمون قرار گیرند. تغييرات هورمونی در بدن زن بسيار برجسته است و با پيشرفت سن تغيير می کند. دو هورمون اصلی تولید شده در بدن زن عبارتند از:

  • استروژن
  • پروژسترون

استروژن به رحم کمک می کند رشد کند، پوشش رحمی را حفظ می کند تا از نوزاد تازه جوانه محافظت کند.

پروژسترون دارای ویژگی هایی است که اثرات نامطلوبی را که استروژن به وجود می آورد آنها را در نظر گرفته و با آنها مقابله می کند. پروژسترون برای تهیه اندومتری برای تخمک گذاری در دوران بارداری و نگهداری بارداری مهم است.

زنان با بسیاری از بی عدالتی ها و نابرابری ها در سطح جهانی روبرو هستند، هم از نظر اقتصادی و هم حقوق بشر. مهمترین جنبه ای که اغلب نادیده گرفته شده از این پدیده سلامتی آنهاست، بنابراین مهمترین نکته در مورد رژیم غذایی و مراقبت مناسب برای سلامت زن است.
یک رژیم سالم می تواند به کاهش PMS (سندرم پیش از قاعدگی)، افزایش باروری، ساخت بارداری و پرستاری کمک کند. که این یک انرژی را به همراه می آورد، وزن را حفظ می کند و زن را به سمت خوب بودن میبرد.

خداوند زنان را به گونه ای ایجاد کرده است که می تواند نسل خود را با به دنیا آوردن فرزندان جدید برساند. زمان ایده آل برای شروع یادگیری درباره بارداری، زمانی نیست که یک زن باردار است بلکه خیلی قبل تر از آن است. برای یک زن، برنامه ریزی بارداری به معنای یادگیری همه چیز در مورد چگونگی بهینه سازی سلامت و سلامت کودک است. او از زمانی که بلوغ را تا زمان یائسگی می گیرد، قادر به درک است.

بدن زن نیز به علت ویژگی های حساس یا سوء تغذیه است که منجر به کمبود ایمنی می شود و این مورد باعث مستعد بودن ابتلا به بیماری ها می شود. بسیاری از این بیماری ها سنگ صفراوی، سردرد میگرنی،پوکی استخوان، آرتریت روماتوئید، فشار خون بالا (فشار خون بالا) و غیره است.
زنان مبتلا به پوکی استخوان دارای استخوان های ضعیف هستند که تمایل به شکستن دارند. پوکی استخوان در مهره ها می تواند مشکلات جدی برای زنان ایجاد کند. شروع این مشکلات متوجه کارکرد فعالیت های زوانه مثلا بالارفتن از پله ها،بلند کردن اجسام یا خم شدن به جلو رخ میدهد.

تحقیقات همچنین نشان داد که اساس ژنتیکی و مولکولی تعدادی از تفاوت های جنسیتی در سلامت و بیماری، برخی از آنها مربوط به ژنوتیپ – XX در زن و XY در مرد است.
با توجه به مقاومت کمتری در برابر ایمنی، زنان بیشترین احتمال ابتلا به بیماری های خود ایمنی را تجربه می کنند. بیماری های خود ایمنی می تواند تقریبا در هر محل در بدن تاثیر بگذارد.

بیماری های اتوایمیون حدود ۸٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهند، ۷۸٪ آنها زن هستند. هنوز مشخص نیست که علت وجود چنین شیوعی وجود دارد. یکی از عواملی که در پشت آن قرار دارد می تواند ژنتیکی باشد زیرا می تواند از یک مادر به فرزندش منتقل شود.


به اشتراک بگذارید : توسط : ملیکا  |  

مطالب اتفاقی

ارسال ایمیل برای خبرنامه