متن کامل مطلب
sleep-pin-honarkadeh-melika-ir

چگونه بخواب برویم؟

دسته :سبک زندگی

این دلایل باعث می شوند که خواب راحت و با آرامشی نداشته باشید.


در حالت کلی می توان گفت تا قبل اینکه چشم های ما بسته شود برای خواب، ما می توانیم مدیریت خوبی روی این زمان داشته باشیم برای یک خواب راحت، شما نمی توانید خودتان را مجبور کنید که بخوابید اما می توانید یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب را مدیریت کنید و این چیزی است که باید روی آن تمرکز کرد، برای رسیدن به بک خواب خوب و راحت موارد زیر را انجام دهید.

زمان ناهار

۲ ساعت قبل از خواب

بهترین زمان برای ناهار خوردن دو ساعت قبل از خواب است، در ضمن بیان این نکته هم ضروری هست که قهوه کافئین دشمن خواب است و خوردن آن قبل از خواب اصلا توصیه نمی شود.

دو چیزی که مردم باید در رختخواب داشته باشند یکی خواب است و دیگری رابطه جنسی است و این بدان معنی هست که دیدن تلویزیون یا خرید آنلاین از رختخواب و حتی خواندن زمانی که شما در رختخواب خوابیده اید نباید انجام شود.

نور مهم ترین عامل در برنامه خواب شماست به جای چراغ های سفید با ولتاژ بالا از چراغ های زرد ضعیف استفاده کنید،

کاهش روشنایی روی صفحه گوشی، رایانه یا تلویزیون، به این دلیل است که صفحه نمایش نور سفید با امواج نور آبی تولید می کند که این امواج نور آبی از طریق گیرنده های چشم به قسمت هایی از مغز که چرخه خواب بیداری را انجام می دهند تاثیر می گذارد و این باعث می شود که مغز باعث حالت هذیانی می شود که بر روی خواب خیلی تاثیر گذار است .

غذاهای تند می تواند باعث سوزش سر دل و مسمومیت گوارشی شود که می تواند باعث مشکلات خواب شود و این درحالی هست که غذاهای شیرین انرژی بیشتری را تحریک می کنند که این نیاز خیلی مهمی است برای یک خواب راحت و خوب، گفتن این نکته باز ضروری هست که دوساعت قبل از خواب بهترین زمان برای خوردن غذا است.

 

۱ ساعت قبل از خواب

محیط اتاق خواب خود را محیا کنید برای خواب، مثلا اگر شما درجه حرارت محیط اتاق خواب را کنترل کنید بدن آن را به عنوان یک سیگنال دریافت می کند و همین امر تاثیر گذاری خود را در روند خواب رفتن طبیعی خواهد گذاشت. همچین رد و بدل شدن هوا با داشتن یک پنجره در اتاق خواب نیز در روند بهبود خواب کمک می کند.

خوردن مایعات قبل از خواب باعث می شود که شما را در حین خواب برای رفتن به دستشویی بیدار کند.

۳۰ دقیقه قبل از خواب

داشتن رابطه جنسی، ثابت شده که بعد از یک رابطه جنسی انسان راحت تر بخواب می رود.

هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید و هر روز صبح در یک ساعت مشخص بیدار شوید. این برنامه منظم برای خواب باید در روزهای تعطیل نیز رعایت شود.

بطور پیوسته وبدون وقفه بخوابید و از خوابهای منقطع بپر هیزید. خوابهای تکه تکه و منقطع باعث می شود که در طول روز خواب آلوده باشید ، در یادگیری ، حافظه و خلاقیت و بهره وری شما اختلال ایجاد شود . در واقع ۶ ساعت خواب پیوسته بهتر و مفیدتر از ۸ ساعت خواب تکه تکه است.

اگر مجبور شید بی خوابی بکشید به محض اینکه توانستید خواب از دست رفته خود را جبران کنید.بجای اینکه با خواب بیشتر در هنگام صبح کم خوابیتان را جبران کنید ب زودتر به رختخواب رفتن در هنگام شب کسری خوابتان را جبران کنید.اگر دیرتر بخوابید و دیرتر بیدار شوید در شب بعد هم سخت تر بخواب می روید.شما می توانید کسری خوابتان را با چرت زدن هم جبران کنید اما دقت کنید چرت زدنهای شما زیاد طولانی نباشد و در ساعات پایانی روز چرت نزنید زیرا اینکار باعث می شود چرخه و برنامه خواب شما بهم بریزد . سعی نکنید با خوابیدن در روزهای تعطیل کسری خواب کل هفته را جبران کنید اینکار درست مثل این است که شما برای کاهش وزن فقط در روزهای تعطیل رژیم بگیرید.

بعد از ساعت ۲ بعد از ظهر ، از خوردن کافئین خودداری کنید. کافئین تا ۶ ساعت نیمه زنده است و این به معنای آن است که تا شش ساعت بعد از خوردن کافئین اثر آن در بدن شما باقی می ماند. این مایع می تواند باعث یک چرخه باطل و نادرست در برنامه خواب شما شود ، اگر شب بدی را پشت سر گذاشته باشید و خوب نخوابیده باشید ، چاره ندارید جز اینکه با نوشیدن کنوشیدنیهای کافئین دار بیشتر در طول روز سر حال تر باشیم و مصرف کردن مقدار زیادی کافئین در طول روز باعث می شود که هنگامیکه شب فرا می رسد و شما به رختخواب می روید ، ضربان قلبتان بالا برود و نتوانید بخوابید در نتیجه دوباره در روز بعد خسته و خواب آود هستید و مجبورید مقدار زیادی کافئین مصرف کنید و این چرخه نادرست همینطور تکرار می شود.

بین ساعت ۵ تا ۷ شب ورزش کنید. سه ساعت قبل از خواب از انجام تمرینات ورزشی شدید و سخت بپرهیزید. ورزش کردن دمای بدن را تا ۵ الی ۶ ساعت بالا می برد . برای اینکه انسان احساس کسالت و خواب آلودگی کند باید دمای بدنش کاهش یابد.

اتاق خوابتان را خنک نگه دارید. بهترین دما برای خوابیدن ، ۶۵ درجه فارنهایت است. اتاق خوابی که خیی گرم باشد ممکن است باعث کابوسهای شبانه شود. البته اگر اتاق خواب شما بیش از حد سرد باشد نیز باعث می شود بدن شما نتواند کاملا” راحت باشد زیرا بدن تلاش می کند دمای خود را حفظ کند و به مین دلیل عضلات منقبض می شود.

نورها را کم کنید. نور درخشان و شدید باعث می شود شما از خواب بیدار شوید. بنابراین قبل از خواب چراغها را خاموش کنید و از نگاه کردن به نور شدید بپرهیزید . در طول شب هم مطمئن باشید که همه چراغها خاموش است.

کتابهای جال و سرگرم کننده(کتابهایی که به کار شما هیچ ارتباطی ندارد ) بخوانید.اگر هر شب حدود ۳۰ دقیق مطالعه کنید ، مدت زمان لازم برای بخواب رفتن شما تقریبا” نصف می شود.

 


به اشتراک بگذارید : توسط : ملیکا  |  

ارسال ایمیل برای خبرنامه