متن کامل مطلب
تمیزکردن پرده‌ها

یک دستورالعمل کامل برای تمیزکردن پرده‌ها

دسته :سبک زندگی

یک دستورالعمل کامل برای تمیزکردن پرده‌ها


اگر روی پرده‌ها گردوغبار مختصری دیده شود یا برعکس لایۀ ضخیمی دوده روی آن‌ها نشسته باشد، حتماً باید آن را تمیز کنید. روشی که ما برای تمیزکردن انواع پرده‌ به شما پیشنهاد می‌کنیم، مانع از اتلاف وقت و پول شما می‌شود.

قاعده‌های طلایی و کلی برای تمیزکردن پرده‌ها

 

پرده

 

شما می‌توانید این پرده‌ها را طبق راهنمایی‌ها و روش‌هایی که در ادامه می‌آید از شر گردوغبار و دوده نجات دهید.

  • هرگز این پرده‌ها را در حمام نخیسانید. شاید این روش برای پرده‌های دیگر راه خوبی باشد؛ اما ممکن است اجزای این پرده را دچار مشکل کند.
  • هرگز برای تمیزکردن پرده‌های زبر از جاروبرقی بدون استفاده از سری مخصوص مبل استفاده نکنید؛ این کار باعث خرابی پرده خواهد شد.
  • این پرده‌ها را هرگز در ماشین‌ لباسشویی نشویید. این کار باعث می‌شود به‌تدریج اجزای پرده از بین بروند. به‌جای این کار بهتر است آن را به یک خشکشویی حرفه‌ای بسپارید.

این قواعد طلایی را به خاطر داشته باشید تا در ادامۀ این مقاله پنج روش برای تمیزکردن پرده‌های کرکره، عمودی، رومی و چوبی را به شما آموزش دهیم.

اسباب‌کشی در پیش دارید؟

اگر اسباب‌کشی دارید، پرده‌ها می‌توانند خیلی زود کثیف شوند؛ چون آن‌ها را از جای خود جدا می‌کنید، در ماشین باربری قرار می‌دهید، به خانۀ جدید می‌برید و دوباره آن‌ها را نصب می‌کنید. همچنین قطعاً تلاش می‌کنید که در حین اسباب‌کشی از آن‌ها محافظت کنید.

در اینجا یک ترفند به شما آموزش می‌دهیم. آن‌ها را در سلفون بپیچید. این کار مانع از به‌هم‌ریختن ظاهر آن‌ها و کثیف شدنشان می‌شود. در نتیجه خیال شما هم آسوده‌تر خواهد بود و تمیزکردن پرده‌ها راحت‌تر خواهد شد.

نگهداری از پرده‌های کرکره‌ای

 

پرده کرکره

 

پردۀ کرکره معمولاً از پی‌وی‌سی یا آلومینیوم ساخته می‌شوند پس خیلی راحت می‌توانند گردوخاک را به خود جذب کنند. شما می‌توانید از یک پارچه میکروفایبر استفاده کنید، اما استفاده از یک جوراب پنبه‌ای تمیز این کار را بهتر انجام می‌دهد.

برای شروع، جوراب را در یک کاسه آب گرم قرار دهید تا کاملاً تمیز شود، سپس جوراب را از کاسه درآورید تا خشک شود. دستتان را داخل جوراب فرو کنید. از بالا شروع به تمیزکردن کنید و هر پشت و روی هر تکه را از چپ به راست تمیز کنید. لطفاً به خاطر داشته باشید که این روش برای پردۀ کرکره‌های چوبی مناسب نیست.

 

نگهداری از پرده‌های رومی

 

پرده رومی

 

پارچه‌ چندلایه و آکاردئونی مانند پرده‌های رومی مستعد جذب گردوغبار و چرک‌شدن هستند. استفادۀ منظم از «سری مخصوص مبلِ جاروبرقی» برای تمیزکردن پرده‌های رومی مانع از کثیف‌شدن آن‌ها می‌شود.

هنگامی که لکه‌ها از پرده پاک نمی‌شوند، با احتیاط بیشتری به پرده‌ها نزدیک شوید. اگر روی پرده‌ها برچسب احتیاط هست، سعی کنید با یک پارچۀ مرطوب به‌آرامی لکه را از بین ببرید؛ زیرا در ممکن است اگر این کار را با شدت انجام دهید، پرده کثیف‌تر از قبل به‌ نظر برسد.

اگر روی پرده رومی شما چند لکه افتاده است، می‌توانید آن را به یک خشکشویی بسپارید. این کار نه‌تنها نتیجۀ مطلوب‌تری به شما می‌دهد بلکه خسارت کمتری هم به پرده می‌زند.

نگهداری از پرده‌های عمودی

 

پرده عمودی

 

پرده‌های عمودی کمترین نیاز به نگهداری را دارند، زیرا آن‌ها تمایلی به جذب خاک و گردوغبار ندارند. گاهی‌اوقات می‌توانید آن را با یک پارچه نم‌دار تمیز کنید. با‌این‌حال مکانیزم پیچ و مهره آن بیشتر از سایر پرده‌ها نیازمند مراقبت است.

نگران نباشید. هر یک از قطعات را از قلاب بالا جدا کنید و با یک دستمال مرطوب آن را پاک کنید. برای اینکه مکانیسم پیچ و مهره آن سالم بماند، سالی دوبار آن را با اسپری سیلیکون روعن‌کاری کنید. با استفاده از این روش مکانیزم آن سالم خواهد ماند و سروصدا ایجاد نخواهد کرد.

نگهداری از پرده‌های چوبی

 

پرده چوبی

 

ازبین‌بردن لکه‌های مقاوم پرده‌های چوبی کمی سخت است. از‌آنجا‌که چوب منافذ زیادی دارد، در هنگام تمیزکردن مراقب باشید.

دو قطره مایع لباسشویی به یک کاسه آب گرم و جوش‌شیرین اضافه کنید. یک دستمال میکروفایبر در آن فرو کنید تا کاملا خیس شود، سپس آن را خارج کنید و تا حدی آب آن را بگیرید که تقریبا خشک به‌نظر برسد. به‌آرامی شروع به پاک‌کردن هر قطعه کنید، به‌طوری‌که مطمئن شوید فشار بیش از حد به آن وارد نمی‌کنید چون این کار می‌تواند پرده‌ی چوبی را لکه کند.

بعد از اتمام این کار پنجره‌ها را باز کنید تا رطوبت چوب‌ها به‌سرعت تبخیر شود. هنگامی که پرده‌ها خشک شدند مثل روز اول نو به‌نظر می‌رسند.

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است بنابراین پیش از آن که پرده‌ها به‌صورت جدی کثیف شوند، آن‌ها را تمیز کنید. پس اگر نیاز به تمیزکردن پرده‌ها داشتید، می‌توانید از روش‌های گفته‌شده در این مقاله استفاده کنید.

 

منبع:مجله روزچین


به اشتراک بگذارید : توسط : ملیکا  |  

ارسال ایمیل برای خبرنامه